Az őszi napfény besurran az üzletbe és ragyogó, aranyos sugarakat vet a rózsákra, szegfűkre, dáliákra. Virágillat fogadja a belépőt és szemnek is kedves látvány: csinos, fiatal lányok csokrokat kötögetnek. Az ízlésesen összeállított virágbokrétát áttetsző celofánba burkolják, kész, indulhat útjára. Valahol, valakinek kellemes meglepetést szerez. Szép foglalkozás, mondhatjuk hivatás, s mindenképpen a gyengébb nemhez illő.
A virágüzlet szőke vezetőnője évek óta sikerrel szerepel a hazai és nemzetközi virágkötő-versenyeken. A mindig dobogós helyen végzett. Legutóbb Svájcban, a bazeli Flór '80 elnevezésű virágkiállítás versenyén vett részt. Az Európa Kupán tizenhat ország egy-egy versenyzője képviseltette magát. Egésznapos, nagy érdeklődésre számot tartó látványosság volt, a bazeli sportcsarnokban csaknem ezer néző előtt bizonyították tudásukat, ügyességüket. Vizsgáztak asztaldíszítésből, Erzsébet egy premier utáni ünnepi vacsoraasztallal mutatkozott be. Ez kötelező vizsgaszám volt, s hozzá az előkészületeket valamennyi versenyző már hazájában megkezdte. Talán ezért is az a versenyprogram nem annyira az indulók felkészültségét bizonyította, inkább a hazai segítőtársak ügyességét. Jó néhány nyugati országban komolyabb hagyományokkal rendelkezik a virágkötészet - teszi hozzá némi szomorúsággal Erzsébet - s nem csupán szívvel, de pénzzel is jobban bírják a versenyzést. Az olasz virágkötőt és munkatársait például egy repülőgépnyi drukker kísérte el a svájci bemutatóra. Erzsébet tehetségét, rátermettségét elsősorban azok a feladatok igazolták, amelyeket nem lehetett előre megtervezni, összeállítani: helyben kellett kitalálni. A rendezők egyenlő feltételeket teremtettek hozzá: azonos volt a munkaidő, a virágok, a kellékek. Bukros az erős mezőnyben a második helyet és egy szép kristályserleget érdemelte ki.
S hogy mire jó egy ilyen virágkötő verseny? Többre is, mint bizonyításra. A versenyzők bepillantást nyerhetnek más országok virágkötészeti szokásaiba, s ugyanakkor itt alakul, formálódik az egységes divatirányzat is. Mert a virágkötészetben is létezik ilyen. Most például a "vissza a természethez" korát éljük. A virágtálakat a növények terméseivel, színes kavicsokkal, faágakkal színesítik.
Bukros Erzsébet döntött. Nem indul sem hazai, sem nemzetközi versenyen többet. Bár a virágkötészethez nem lesz hűtlen: tanítani fog. Mesterségbeli tudását, szakmaszeretetét átadja azoknak a fiataloknak, akik ezt a szakmát választották hivatásul. Szerencsére bőven lesz tanítványa.
Sebestyén Zsuzsa